Milník času věnovaný Prokopu Holému stojí na křižovatce cesty z Mýta na Písařovu Vesci s cestou na Milíře. Zde původní trasa Zlaté cesty přichází přes louky od Tachova. Je věnován vítězi bitvy u Tachova, bitvy křižáků s husity. Autorem milníku je plzeňský sochař a restaurátor Petr Círl. Milník byl odhalen 13. července 2012 při každoroční pamětní pěší pouti Jana Husa z Krakovce do Bärnau.
Ne právě výjimečnými cestujícími po Zlaté cestě byla vojska. Dne 13. července 1427 vytáhl z Bärnau „přes les“ a přes Tachov na Stříbro první oddíl vojska IV. křížové výpravy. Obléhání husitského Stříbra se účastnilo na 80.000 jízdních rytířů a stejný počet pěších. Po rozšíření zprávy o blížícím se spojeném husitském vojsku táborů, sirotků a pražanů v síle asi 25.000 mužů, které vedl hejtman Prokop Holý, došlo 3. srpna k žalostnému úprku křižáků od nepokořeného Stříbra směrem k Tachovu. I přes hlas rytíře Kamrovce:"Nevím před kým utíkat, žádného nepřítele nevidím!"zůstala u Tachova pouze hrstka mužů. Prchající křižáky dostihl husitský předvoj až u hraničního lesa -"sotva vstoupili do lesa, když tu se objevili Češi a začali útočit na zadní voj. Nastal ještě bezhlavější a zbabělejší útěk. Němci utíkali, dokud je Češi nepřestali pronásledovat."V hornofalcké kronice je uveden údaj o 10.000 obětech v křižáckém vojsku.
Správce husitských vojsk Prokop Holý – Veliký pocházel z pražské měšťanské rodiny, vystudoval univerzitu, procestoval západní Evropu a zavítal i k božímu hrobu do Jeruzaléma. Společně s Žižkou odešel k husitům do Plzně a potom na Tábor. Zpočátku patřil k radikálním husitským kněžím, později přešel na pozici umírněného tábority. Byl člověkem velice rozvážným, zdrženlivým vyznačujícím se nevídanou noblesou a kultivovaností. Pečlivě se holil, z toho důvodu získal přízvisko Holý.
Na přelomu let 1429/30 husitskou spanilou jízdou přišla do německého pohraničí pohroma. Když Prokop Holý stanul před Plavnem, byli husitští vyjednavači pobiti místním davem. Následoval zuřivý husitský útok, při kterém bylo město i hrad v jednom dni dobyty, obránci pobiti, město vypáleno a mniši byli zahrabáni zaživa. Plavenské krveprolití vyvolalo obrovský strach a zděšení v celém jižním Německu."A jak podle pravdy vyprávěli urození páni, kteří s nimi byli všude při řečeném dobývání, měli(husité)více než 20.000 jezdců, 52.000 pěších, vozů 3.000 a u každého vozu nejméně šest koní, někdy stěží táhlo a vezlo některé vozy s kořistí i osm, deset, dvanáct až čtrnáct koní. A říkali, že dobyli dobře přes sto opevněných měst, hradů a tvrzí, zbořili je a spálili a mnohé přivedli s sebou do zajetí."Od té doby podnes se děti v německém pohraničí nestraší čertem, ale husitou. Část kořisti byla nepochybně vyložena i u tachovského hejtmana Buzka ze Smolotel.
Prokop Holý patřil k nejlepším válečníkům husitství, rozhodující měrou se podílel na vítězstvích u Ústí n. Labem, Tachova a Domažlic proti křižákům. Se svými bratřími setrval pevně až do smrti v bitvě u Lipan (30.5.1434), kde radikální husitské svazy utrpěly krutou porážku od koaličních vojsk. Stal se nejvýznamnějším představitelem ofenzívy revoluce a politikem, jehož snahy směřovaly k mezinárodnímu uznání husitského programu a výsledků české reformace.
© 2013 Terra Tachovia, realizaci a provoz zajišťuje KETNET s.r.o. (www stránky, internetové obchody, webové prezentace). Provozováno a hostováno na redakčním systému MODEli:na (www.cms-modelina.cz). Veškerý obsah je majetkem Terra Tachovia, jakékoliv kopírování a šíření obsahu webu je bez předchozí domluvy přísně zakázáno.
V případě potřeby se na nás obraťte prostřednictvím emailu: info@terratachovia.cz